Apel Adama Niedzielskiego o wstrzemięźliwość seksualną? Fałszywy wpis!
22.06.2022
godz.
08:44
To nie jest prawdziwy tweet Programu 3 Polskiego Radia – pod rozgłośnię podszyło się konto satyryczne.
FAKE NEWS W PIGUŁCE
Na Facebooku udostępniany jest fałszywy tweet, w którym podszyto się pod Program 3 Polskiego Radia. Za jego pośrednictwem przekazano, że minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował do homoseksualistów o czasową wstrzemięźliwość seksualną.
Żadne media ani inny oficjalny kanał nie przekazywały informacji na ten temat. W rzeczywistości minister Adam Niedzielski nigdy nie wypowiedział tych słów, a pod Trójkę podszyło się konto satyryczne.
„»W związku z pojawiającą się małpią ospą apeluję do osób homoseksualnych aby w najbliższym czasie nie uprawiały seksu. Myślę, że to nie jest duże wyrzeczenie na najbliższe dwa, może trzy tygodnie« – mówił na naszej antenie Min. Zdrowia Adam Niedzielski” – czytamy na screenie tweeta udostępnionego 22 maja 2002 roku na Facebooku. To fake news, minister Adam Niedzielski nigdy nie wypowiedział tych słów, a pod konto Programu 3 Polskiego Radia podszyło się konto satyryczne. Choć treść wiadomości, która znalazła się na grafice, już na pierwszy rzut oka wygląda na nieprawdziwą, niektórzy – jak wynika z komentarzy pod postem – dali się zwieść. „Jak można się tak skompromitować” – czytamy w jednym z komentarzy. „Jak na ministra ma powazne problemy z przekazem wiadomosci. Zalosne” – napisano w innym.
To nie jest konto Programu 3 Polskiego Radia, a minister Adam Niedzielski nie wypowiedział tych słów
Przypisywany Programowi 3 Polskiego Radiatweet, którego zrzut ekranu krąży po Facebooku, został fałszywie powiązany z tą rozgłośnią. Na oficjalnym koncie Trójki na Twitterze nie znajdziemy tweeta z tą wypowiedzią ministra Adama Niedzielskiego. W innych mediach, a także na oficjalnym koncie ministra Adama Niedzielskiego brak informacji o rzekomym apelu do homoseksualistów o czasową wstrzemięźliwość seksualną.Warto zwrócić uwagę, że tweet, którego autorstwo przypisano Trójce, nie pochodzi z konta o nazwie @RadiowaTrojka, ale @Masakra_Witam. To konto satyryczne. W jego opisie czytamy: „Kiedy umierasz nie wiesz o tym, tylko innym jest ciężko. Tak samo jest kiedy jesteś debilem”. Obecnie ten tweet, udający informację Trójki, wygląda tak (konto przywróciło inne zdjęcie profilowe oraz nazwę użytkownika): To nie pierwszy raz, kiedy internauci dali się zwieść nieprawdziwym informacjom pochodzącym z tego konta. Kilka tygodni temu użytkownik @Masakra_Witampodszył się pod konto Polskiej Agencji Prasowej, publikując nieprawdziwe informacje na temat żabiej odry.
Jak rozpoznać fałszywe lub podające się za czyjeś konto w mediach społecznościowych?
Nie wszystkie konta w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter czy Instagram, należą do prawdziwych użytkowników. Niektóre z nich powstały po to, by polaryzować i podgrzewać dyskusję (trolle), ośmieszać innych, podszywać się (dla żartu lub nie) zwiększać popularność pewnych osób bądź tematów oraz udostępniać nieprawdziwe informacje. O tym jak walczyć z botami przeczytasz w naszej analizie.W przypadku użytkowników, podszywających się pod inne profile, w pierwszej kolejności należy upewnić się, czy na portalu społecznościowym istnieje więcej kont o tej samej lub podobnej nazwie – następnie warto ocenić, które konto istnieje najdłużej i jaką ma liczbę obserwujących. Czasami zdarza się, że oficjalne konta posiadają odznakę zweryfikowanego profilu (taka odznaka funkcjonuje m.in. na Twitterze oraz Facebooku). Na koniec warto sprawdzić, co na ten temat mówią też inne źródła.
Podsumowanie
Fałszywe cytaty i podszywanie się pod konta instytucji, organizacji lub poszczególnych osób to popularne w sieci sposoby wprowadzania w błąd. Ważne jest korzystanie z wielu wiarygodnych źródeł informacji i ostrożność w przypadku sensacyjnych treści, które mogą budzić w nas skrajne emocje: od zachwytu i euforii po wściekłość i wrogość. Nie stosując się do tych wskazówek, czasami padniemy ofiarą żartu, zaś innym razem – możemy dać się zwieść poważnej dezinformacji.